EPC

EPC, ‘Engineering Procurement and Construction’ kelimelerinin kısaltması olup, Türkçe ‘Mühendislik, Tedarik ve Kurulum’ anlamına gelmektedir.

Güneş Enerjisi Santrali kurulum aşamasının akabinde işletme ve bakım aşamasında, güneş enerjisi santrali ve kurulumunu bilen tecrübeli ve profesyonel bir ekiple hizmet veren iyi bir EPC firması ile çalışmak büyük önem taşımaktadır. Bir arıza oluştuğunda, arızayı giderecek ekibi bulup müdahale edilmesine kadar geçen sürede ciddi bir üretim kaybı yaşanması söz konusudur. Bu sebeple de Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulumu esnasında çalışılan EPC firmasının tamamen bağımsız bir bakım işletme ekibinin olup olmadığının yatırımcılar tarafından sorgulanması çok önemlidir. Bir tesis veya sanayi firması olarak güneş enerjisi santrali kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok detay vardır.

Tasarım, ürün uyumu, kablolama, şalt ekipmanlarının seçimi ve bunların ne şekilde kullanıldığı, hangi invertörlerin kullanıldığı, panellerin kalitesi, panel gruplamalarının nasıl yapıldığı, statik uygunluk gibi tüm bu konular toplam üretim miktarınızı ve sizin uzun vadedeki karlılığınızı direkt etkileyen konulardır. Sıra aralarındaki mesafelerin optimum genişlikte tutulmasıyla gölge boylarının kontrol edilmesi ve gölgeden kaynaklı üretim kaybının çok daha az olması, tesisin toplam veriminin yüksek olması ve aynı zamanda da bakım işletmesinin çok daha rahat olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bir güneş enerjisi santralinin doğru bir ekip tarafından tasarlanması ve yine doğru bir ekip tarafından uygulanmasının yapılması gerekmektedir.

Burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken konu teknoloji, mühendislik ve kullanılan malzemelerin birbiriyle oluşturduğu uyumdur. En iyi malzemeyi seçmek kadar bu malzemenin nasıl kullanılacağını da bilmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra saha uygulamasının da çok düzgün yapılması gerekmektedir. Sonuçta minimum 25 sene çalışması planlanan bir tesis kurulmakta ve bu süreç boyunca tesisin minimum arıza ve maksimum verimle sürekli çalışması en önemli prensiptir.

Anahtar teslim hizmet sağladığımız Ges projelerimizde Türkiye’nin ve Dünyanın en tanınmış markalarıyla çalışmaktayız.

Yatırımcı kimliği olan bir şirket olmanın neticesinde,yapılması düşünülen uzun vadeli yatırımlar için kullanılacak malzemenin kalitesinin en üst düzeyde olması gerektiğinin farkındayız.

Malzemenin kalitesi ve yapılan işçiliğin kalifiye olması ,yapılacak yatırımın hem geri dönüş süresi hem sürdürülebilir olması açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.